Ziemniaki pieczone w mące.

Ziemniaki pieczone w mące.

Pieczone ziemniaki obtoczone w mące – trochę nietypowo ale pysznie 🙂 

Pierwszy raz jadłam tak przyrządzone ziemniaki u znajomych, którzy przepis ten dostali też od swoich znajomych.

Przepis ten lekko zmodyfikowałam o zioła i przyprawy. W wersja którą wtedy jadłam była tylko z mąką -również rewelacyjna – polecam!

Składniki:

  • dowolna ilość ziemniaków,
  • mąka
  • sól, pieprz,
  • przyprawy dowolne – takie jakie lubimy: ja użyłam oregano, czosnek granulowany, paprykę

Przygotowanie:

ziemniaczki-kopia

Ziemniaki obrać, umyć i osuszyć. Pokroić je w ćwiartki lub w jeszcze mniejsze części, mogą też być w formie talarków, frytek czy też przekrojone tylko na połówki. Forma i grubość będą wpływać jedynie na długość pieczenia. Choć kształt też ma znaczenie jeśli chodzi o smak :):):)

Do garnka nasypać odpowiednią ilość mąki i wymieszać ją z ziołami i przyprawami. Mąki musi być tyle aby wystarczyła do obtoczenia w niej ziemniaków. Zawsze można ją uzupełnić w razie czego 🙂

Przekładamy do pojemnika z mąką ziemniaki – w zależności od ilości tak – całość lub tylko jakąś część.  Tak, żeby można było łatwo obtoczyć je w mące. Można w do tego celu użyć drewnianej łyżki lub po porostu lekko potrząsać naczyniem tak by mąka dostała się do wszystkich ziemniaków.

Następnie ziemniaki delikatnie przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w piekarniku przez ok. 20-30 minut w 200 stopniach.

Przydatne:

Na blasze rozłożyć ziemniaki tak by tworzyły tylko jedną warstwę.

Idealne do ryby, mięs a nawet same podawane z dipami. 

ziemniaczki

Smacznego 🙂