Domowe masło ze śmietanki 42%.

Domowe masło ze śmietanki 42%.

Składniki (na ok. 100 g masła):

  • 200 ml śmietanki 42% (jedno opakowanie)

śmietanka

do przygotowania masła przyda się: zimna woda, czysta gaza na której można odcisnąć masło/sitko, papier/porcelanowa maselniczka, blender z końcówką do ubijania piany lub mikser, wysoki pojemnik.

Przygotowanie:

Zimną śmietankę ubiłam za pomocą blendera (końcówka do ubijania piany) w wysokim plastikowym pojemniku. Ubijamy aż do momentu, kiedy tłuszczu oddzieli się od maślanki, następuje to wtedy gdy zbite grudki i część płynna wyraźnie się od siebie oddzielą. Odcedzamy na sitku maślankę od masła. Sitko można wyłożyć uprzednio gazą. Masło odciskamy na sitku jednocześnie przelewając je zimną wodą w celu oczyszczenia masła od maślanki (czynność tą można również wykonać przy wykorzystaniu gazy). Tak gotowe masło można uformować przełożyć do porcelanowej miseczki lub maselniczki. Ja w tym celu użyłam tylko białego papieru do pieczenia i woreczka śniadaniowego.

 

masło

Przydatne:

Według producenta masło to można przechowywać do 48 h, jednak dobrze zabezpieczone przed dopływem powietrza, światła i przechowywane w lodówce może przetrwać znacznie dłużej.

Tłuszcz oddziela się już po ok. 1 minucie ubijania na szybkich obrotach.

Za pierwszym razem ubijałam masło krócej (ok. 2 minut) było przez to znacznie delikatniejsze i lepiej się rozsmarowywało w porównaniu do ubijanego za drugim razem (ok. 4 minut).

Maślankę można wypić lub wykorzystać do zrobienia pancakes i innych wypieków.

Smacznego 🙂

masło domowe

maslo